Blandade bilder

Efter alla grådagar, som här på bilden, har vi haft lite kallare soliga dagar och nu vill vi ju bara ha snö också så att världen blir vit och ljus. Den kan gott ligga till efter vecka åtta 2010, för då är sportlovet över och jag kan börja längta till våren.

Tomtar, tomtar, tomtar… öVERALLT! Men jag tröttnar inte på dem och mina ska fram senare och glitter och blingbling, det blir fint till jul. Ingen gran, bara tallkvistar i Höganäskruset och en ljusslinga i. De e en fin tid nu.

Självklart var de svarta skråbanden slut öVERALLT när jag var runt i alla tänkbara affärer i hela stan och just skulle ha svarta.

Intressant funderingar idag, ja jag vet, jag känner mig helt tom i bollen och har ingen inspiration alls denna dag.

Fullmåne i natt, hur kommer det att gå med sömnen då?

Anmaja

6 comments
  1. Snön kan ju få komma nu tycker även jag för det lyser upp lite ,fast att jag inte är så där förtjust i vintern.
    Synd att du inte hittade vad du ville ha i affären.
    Kram Ingrid

  2. Vilka söta tomtegubbar! Skulle jag ha en hustomte kunde han gärna få se ut ungefär sådär. 🙂

  3. vi har haft minusgrader några dagar men idag hade det gått över på plus. vilket gör att det är kallare idag än igår eftersom det blåser också. huvva. nä, tacka vet jag tio minus och snö!

  4. Tack för kommentarerna, jag blir jätteglad för dem. 😀
    Anmaja

  5. Jösses.. vilka fina tomtar! 🙂

  6. Ja Garlica de var fina tycker jag också. På Rusta tror jag de fanns.
    Anmaja

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.