Kalmar sund idag
Idag orkar jag bara lägga in en länk – kolla och njut av dagen!
http://www.omakastengods.se/vinter.htm
Anmaja
Annas tankar & småprat
Kalmar sund idag
Idag orkar jag bara lägga in en länk – kolla och njut av dagen!
http://www.omakastengods.se/vinter.htm
Anmaja
Härliga bilder! Inte minst på snyggingen under texten (Självklart sparad i Mina bilder!) Och då menar jag inte katten… Nu kom Du inte undan 😉
Kalmar sund ser ut som Kallmar sund idag. Förresten, Du som bor där, vet Du vart alla maneter tar vägen när det blir vinter? Går dom i ide nånstans längs stranden? Att dissikera maneter var ett rent nöje på det glada 80-talet under Ölandssemestrarna med Mor och Far!
Följ länken
Och länken är mitt namn….det funkar annorlunda i din blogg.
Ja visst är hon snygg den där Anmajan. *L* Katten är också fin, så det så!
Ja det var en Kallmar sund igår och ännu kallare idag. Men solen fortsäter att skina och jag tog några nya foton som jag kanske lägger in i bloggen sen.
Maneter i Kalmar sund? Blandar Du inte ihop kusterna nu? Här på Sveriges framsida har vi inga maneter. Det är där borta på baksidan, Västkusten, som de finns, de rosa otäcka brännande fulingarna. Där var jag som barn o var rädd att få dem på mig.
Anmaja
Jodå, visst finns det maneter på ostkusten! Men, den jättestora skillnaden mot dom på västkusten är att dom rätt sida Sverige inte bränns! Så hittar Du något runt, genomskinligt, platt och med geléhallonkonsistens så är det nog en manet!
http://www.okg.se/templates/NewsPage____314.aspx
…. är ett exempel hämtat från kärnkraftverket i Oskarshamns hemsida 🙂
Självklart finns det maneter i Östersjön, men de är mindre och bränns inte! I Ekerum var det ofta mycket maneter!
Jonasson!! Du ska hålla med Din mor – även om hon har fel! Så de´ så! 🙁
Så klart det fanns en å annan manet här också, men jag minns som barn när vi var på Västkusten ibland hur äckliga de där rosa, slemmiga brännmaneterna var…
Andreas – Nu kommer jag aldrig mer att kunna äta hallontuttar/gelehallon. Det får jag se som positivt i mitt viktminskningsprogram. Ska kolla Din länk nu.
Maneterna i kylvattnet på OKG har nog simmat genom Göta kanal och sen ner till Oskarshamn…
Anmaja 🙂 😉
Javisst var det meningen att avskräcka Dig från geléhallonen 😉
Men maneter genom Göta kanal…. Nej…. :-/